Bezpieczny kredyt 2%

Bezpieczny Kredyt 2% jest to nowy program dopłat do kredytu mieszkaniowego który ma pomóc młodym osobom w zakupie lub budowie pierwszej nieruchomości. Główną korzyścią tego programu będzie atrakcyjna dopłata do raty kredytowej przez okres 10 lat , co w porównaniu z zwykłym kredytem mieszkaniowym jest korzystnym finansowo rozwiązaniem.

Planowanym terminem wprowadzenia programu jest lipiec 2023 a jego zakończenie przewidziane jest na 31 grudnia 2027 r.

Chciałem podkreślić że prace nad tym projektem jeszcze trwają i pewne zapisy mogą jeszcze ulec zmianom, natomiast wpisy zawarte w tym artkule są interpretacją opartą na informacjach dostępnych na chwile obecną. Zachęcam więc do poczytania materiałów źródłowych które umieściłem na końcu artykułu.

Co możemy sfinansować Bezpiecznym Kredytem 2%

Bezpieczny kredyt  2% i Rodzinny kredyt mieszkaniowy mogą zostać udzielone w celu pokrycia całości albo części wydatków służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych gospodarstwa domowego kredytobiorcy, ponoszonych w związku z: 

-budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz nabyciem prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu;

-nabyciem prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem;

-stanowiących wkład budowlany.

Aby ubiegać się o Bezpieczny Kredyt 2% muszą być spełnione następujące warunki:

-Musisz posiadać zdolność kredytową na wnioskowana kwotę.

-Nie możesz mieć ukończone 45 lat.

Wyjątek: W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku przy bezpiecznym kredycie 2%, będzie musiało spełnić przynajmniej jedno z nich.

-Nie posiadasz i nie posiadałeś/łaś lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Wyjątkiem od powyższego jest sytuacja kiedy to nieruchomość została nabyta w formie spadku w udziale do 50% lub osoba która otrzymała nieruchomość w drodze dziedziczenia lub darowizny zbyła ją przed osiągnięciem pełnoletności 

-Nie jesteś lub nie byłeś/łaś stroną umowy innego kredytu udzielonego w celu nabycia prawa własności  lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

O jaką kwotę kredytu będzie można się ubiegać się ?

-Dla jednego kredytobiorcy do 45 roku życia maksymalna kwota wnioskowanego kredytu to 500 tyś. zł.

-Dla małżeństwa lub rodzica/ców  z dzieckiem - 600 tys. zł.

Wkład własny kredytobiorcy nie będzie mógł być wyższy niż 200 tyś. Oznacza to że maksymalna wartość lokalu mieszkalnego  to 700 tyś w pierwszym przypadku i 800 tyś w drugim przypadku.

Wyjątkiem dotyczącym wkładu własnego będzie budowa domu na własnej działce gdzie wartość (gołej )działki nie będzie mogła przekroczyć 400 tyś a wartość całej inwestycji 1mln zł.

W przypadku braku wkładu własnego przy spełnieniu określonych będzie możliwość skorzystania z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak długo potrwa dopłata do rat?

Dopłata do rat kredytu będzie przysługiwała przez okres 120 miesięcy, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych).Po upływie 10 lat zmieni się sposób spłaty na raty równe i oprocentowanie zmienne.

Podsumowując, Bezpieczny kredyt 2% to bardzo ciekawa propozycja dla młodych ludzi którzy chcą zainwestować w swoje pierwsze mieszkanie lub dom oraz zaspokoić potrzeby mieszkaniowe.

Program wprowadza dopłaty do rat kredytowych aż przez 10 lat ,co znacząco obniża koszty jego spłaty. Oczywiście, decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna być przemyślana i dostosowana do możliwości finansowych. Warto jednak zwrócić uwagę na ten program i poważnie go rozważyć ponieważ jest to bardzo interesująca alternatywa.

Po szczegółowe informacje zapraszam również do Ustawy z dn. 1 października 2021 r. o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, oraz projekcie Ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe z dn. 31 stycznia 2023 r.

Zapraszam do kontaktu :

Grzegorz Zieliński

691 528008

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.